ADANIN EN YAŞLI AĞACI

Lala Mustafa Paşa Camisi’nin avlusunda yer alan bu ağaç, botanikçilere göre Aziz Nikolas Katedrali’nin inşaatına başlandığı yıl dikildi ve 720 yıllık yaşıyla Kıbrıs adasının yaşayan en yaşlı ağacı.

Ağacın çeşitli isimleri vardır – bunlar Latince Ficus sycomorus, Firavun inciri veya yaprakları dut ağacınınkine benzediği için dut inciri veya Kıbrıslı Türk halkın deyişiyle Cümbez.

Cümbez, Afrika’da Sahel’in güneyi ve Oğlak Dönencesi’nin kuzeyine ait bir yemiştir ve bu tropikal incir çok eski dönemlerden bu yana yetiştirilmektedir.

Ağacın ana gövdesi daha küçük köklerle sarılarak büyük gövdeye destek vererek katılmış, dev köklerden başka dallar çıkmıştır.

Yerel folklora göre ağacın ana gövdesi yedi daldan oluşmakta ve bunların her biri geçmiş yüz yılı temsil etmektedir. Hristiyanların kutsal kitabı İncil’de bu ağaçtan Eski Ahit’te yedi defa, Yeni Ahit’te ise bir kere bahsedilmektedir.

Botanikçiler bu anıtsal ağaca kısaca yaprak döken demektedir. Çünkü ağaç kışın tüm yapraklarını dökerek öldü hissi verecek hale gelir, ancak bir ay sonra bahara doğru tüm yeşil yapraklarıyla dev gövdesini sararak katedralden camiye dönüştürülen tarihi yapının avlusunda sıcak havalarda gelenlere gölgelik vazifesi görür.

Cümbez ağacı, Kıbrıs’ta yaşayan en yaşlı canlıdır. Bu anıtsal ağaç Lüzinyan’lı şövalyelerin avluda ses çıkartan zırhlarından, Venedikli inşaatçılara, Osmanlıların adayı fethine, depremlere ve 1974 yılında da Barış Harekatı’na tanık olmuştur. Başka nelere tanıklık yaptığını ise sadece ağaç bilmektedir.

Ağaca Sarılmak Serbesttir

Kültür Dairesi Ulusal Miraslar Listesine kayıtlıdır ve Mağusa Orman Dairesi tarafından korunmaktadır.

Yolunuz Mağusa’ya düşerse adada yaşayan en yaşlı canlı ile selfie çekip, bizi de sosyal medyada etiketlemeyi unutmayın!

Sağlığına düşkün ziyaretçilerin ise bu anıtsal ağacı kucaklamalarını tavsiye ederiz. Ağaçları kucaklamak vücuttaki oksitosin hormonunu yükselttiği gibi, daha sakin olmamızı, hissi olarak daha kaynaşmamızı ve genel anlamda daha mutlu olmamızı sağlar. Cümbez ağacı ayrıca vücudumuzdaki olumsuz enerjiyi çekerek, olumlu enerjiye çevirmesiyle de bilinmektedir.

Cümbez’in verdiği bereketiyle tatilinizin devamı daha da rahat geçeceğinden emin olabilirsiniz.


WhatsApp
Hemen Ara